Ve středu 9. října naplnil turecký autoritářský prezident Erdogan své výhružky a vyslal armádu spolu se syrskými džihádistickými milicemi, aby napadly severní Sýrii (autonomní území obývané převážně Kurdy). Ukažme, že obyvatelé Rojavy nejsou sami! Pojďme společně vyvinout tlak na vládu, aby se přičinila k zastavení tohoto barbarského útoku! Ve středu 16. října se uvidíme v ulicích!

Bezprostředně poté, co Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie (autonomní oblasti známé jako Rojava). Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti (čtvrtý den invaze potvrdil kurdský Červený půlměsíc 35 zabitých civilistů). Počty lidí, jež uprchly před bombardováním ze svých domovů už přesáhly dvěstětisíc. Objevují se důkazy o páchání válečných zločinů (např. popravy civilistů bez soudu). Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoganova armáda provedla před rokem a půl v Afrinu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky tzv. Islámského států, které zintenzivnily své útoky. Tisíce bojovníků ISIS a jejich rodiny vězněné na území Rojavy očekávají tureckou armádu s nadějí na osvobození. Napadají kurdské stráže a prvním z nich se podařilo uprchnout.

Spolu se životy zdejších obyvatel je v ohrožení také unikátní společenský projekt založený na demokracii budované zdola, ženské emancipaci, etnické a náboženské toleranci, projekt, který představuje naději pro celý Blízký východ. Namísto toho můžeme – tak jako v Afrínu – na okupovaných územích pod správou Tureckem podporovaných džihádistických milic očekávat vyhánění, únosy, mučení, znásilňování, zabírání domů, obchodů, polí a dalšího majetku Kurdů a příslušníků dalších menšin rodinami džihádistů, nucené konverze k islámu, omezování práv žen (včetně nuceného zahalování, nucených sňatků a opětovného vykázání žen z veřejné sféry).

Ačkoliv proti invazi denně protestují desetitisíce lidí v Evropě, Americe i jinde a agresi odsuzují další a další organizace, Mezinárodní instituce stejně jako vlády jednotlivých států stále ve většině nečinně přihlížejí a nedělají nic pro to, aby invazi barbarských hord zastavily.

Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu!
★ Braňme ženskou revoluci v Rojavě!
★ Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese!

Odsoudit invazi nestačí! Je třeba:
★ Okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií
★ Uvalení ekonomických sankcí na Turecko
★ Uvalení embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka

#RiseUp4Rojava


Začátek demonstrace: 18:00 na Klárově

Trasa demonstrace: Klárov -️ Letenská -️ Josefská – Mostecká – Malostranské nám. – Nerudova – Ke Hradu – Hradčanské nám. – Loretánská – Loretánské nám. (před budovou Ministerstva zahraničních věcí)


★ Sledujte vývoj situace v Rojavě (doporučujeme např. stránky Rojava Information Center, zejména na twitteru @RojavaIC) a informujte o něm své okolí.
★ Sdílejte stránku události a zvěte na ni své přátele.
★ Buďte iniciativní.

Facebookovou stránku události najdete tady.

Demonstraci pořádá neformální platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě.