Aran Satan vydává u příležitosti 30. výročí 17. listopadu singl “Mimoň”. Těší nás, že se rozhodl vydat ho prostřednictvím našeho webu.

Tenhle song je pro všechny, kdo cejtí potřebu vyvážit ty tuny svobody, který se na nás aktuálně valej´ z pódií, projevů, komentářů, koncertů, sociálních sítí a výstav. Tenhle song – na rozdíl od těch tun – NENÍ o hrdinech a tyranech, o obětech a kurvách. Tenhle song je o tý šedý mase mezi tím vším: to jsme totiž my. My jsme poklesky i vzdor. A i když se to třeba nezdá, tenhle song je hlavně o odpuštění – o odpuštění, který vítězové nemají, neznají a ani znát nechtějí.

Historie je neustále se proměňující materie, nicméně v Česku je už třicet let nabalzamovaná, neoddiskutovatelná, posvěcená, absolutní. „Mimoň“ je pohled těch, který to nevyhráli; těch, který jsou mimo, kterejch se svoboda netýká (protože na ní třeba nedosáhnou), a který preferujou spíš střízlivější pohled. Vždyť výměna jedný politický garnitury za druhou je docela fajn zásek do dějin; netřeba to přece pro mocnější účinek ještě barvit trikolórou. Tenhle song je i o zoufalý potřebě nahradit ve veřejný debatě jedno starý, ale stále dominantní politický téma něčím mnohem důležitějším (je rok 2019, pár bych se jich našlo).

A ještě odbočka pro ty, kdo by mě toužili jebat z pravicovejch pozic: naše rodina přišla o grunt na Vysočině („Šest hektarů orný půdy,“ vzpomínalo se občas doma, ale otec z toho nikdy neudělal záminku k rituální rodinný sebelítosti. Díky, tati!). Když jsem se dostal na gympl, tak jsme v prváku v SSM nebyli jen tři („Proč chcete studovat gymnázium, když se stejně nedostanete na vysokou?“ ptali se nás), ale popravdě to bylo spíš díky mý odvěký nechuti se někde organizovat, než že bych tím za něco bojoval. Nicméně tyvole od pondělí 20. listopadu 1989 jsem coby malej smrad zvonil klíčema na dvou Václavákách a jedný Letný. Politickej profil mám tudíž možná „lepší“ než leckdo z vás, takže když tweetujete #dikyzemuzem, děkujete i MNĚ, cha! Je mi ctí, že „Mimoň“ má premiéru na webu Kolektivu 115 a ne třeba na Koncertu pro budoucnost, kterej podporuje mj. Sekyrova nadace (LOL!). Tohle status quo nás nezachrání a neposune. Jsem vždycky pro změnu – a Kolektiv 115 je jedním z nositelů změny. Aran Satan – slova, Timber Rattle – beat. „Mimoň,“ díky.

Aran Satan: Mimoň

Song Mimoň si můžete stáhnout ve formátu MP3 nebo WAV.